W leczeniu łokcia golfisty kluczową rolę odgrywa odpoczynek, którego potrzebuje chora ręka, dlatego należy ją bezwzględnie odciążyć. Nie chodzi bynajmniej o unieruchomienie, związane z rezygnacją z aktywności – przeciwnie. Ważne jest jednak wykonywanie określonych czynności w prawidłowy sposób by nie nadwyrężać chorej ręki. Można w tym wypadku korzystać ze specjalnych opasek, czy ortez. Leczenie łokcia golfisty opiera się na wyeliminowaniu bólu i zmniejszeniu stanu zapalanego.

Świetnie sprawdza się w tym przypadku terapią falą uderzeniową, która wykazuje doskonałe działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, często już 5-6 krótkich zabiegów wystarcza, aby pacjent poczuł wyraźną poprawę. Oprócz terapii falą uderzeniową w przypadku łokcia golfisty, wykonuje się również fizjoterapię, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Po ćwiczeniach zaleca się masaż lodem chorego miejsca i okolic.

Łokieć golfisty przyczyny

Łokieć golfisty to dolegliwość obejmująca wewnętrzną stronę łokcia. Schorzenie związane jest z przeciążeniami prowadzącymi do powtarzających się mikrourazów, a co za tym idzie degeneracji zginaczy nadgarstka w skutek ciągłych ruchów zginania nadgarstka wbrew oporowi. Rozwija się stan zapalny w obrębie przyczepów początkowych mięśni zginaczy nadgarstka, które zlokalizowane są na nadkłykciu przyśrodkowym kości ramiennej, pojawia się również ból. Na łokieć golfisty skarżą się na ogół mężczyźni, pracujący jako szlifierze, stolarze, mechanicy, pracownicy biurowi, jak również osoby grające w badmintona, squasha, a także wioślarze i łucznicy, a także kulturyści.

Łokieć golfisty leczenie

Najczęstszymi dolegliwościami przy łokciu golfisty są: ból w obrębie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, jak i ból który promieniuje w dół ramienia w momencie chwytania przedmiotów i zginania nadgarstka do łokcia. Ból może sprawiać także zaciskanie ręki w pięść, jak i pronacja przedramienia z oporem, a tak proste czynności jak witanie się uściskiem dłoni, dźwiganie zakupów spożywczych, czy pchanie wózka stają się trudne i bolesne. Pacjenci cierpiący na łokieć golfisty skarżą się często na słabszy chwyt.

Nasilenie bólu zależy od stadium choroby. Na początku dolegliwości ból może być niewielki i sporadyczny, odczuwalny podczas konkretnych czynności opisanych powyżej. W zaawansowanych stanie chorzy odczuwają ból nawet w stanie spoczynku. Nie leczone, pogłębiające się schorzenie może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu łokciowego.