Terapia manualna, czyli leczenie struktur kręgosłupa i stawów obwodowych rękami terapeuty w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych jest wykorzystywana od bardzo dawna. Jest najbardziej naturalnym sposobem przynoszenia ulgi w cierpieniu jednemu człowiekowi rękami drugiego człowieka i jak przed wiekami, tak po dzień dzisiejszy terapia manualna pozostaje jedną z niewielu dziedzin, gdzie terapeuta ma bezpośredni kontakt z chorym, a leczenie odbywa się bez udziału środków farmakologicznych, skomplikowanej aparatury czy też noża chirurgicznego.
Terapia manualna zajmuje się badaniem i leczeniem tzw. zaburzeń czynnościowych w narządzie ruchu oraz określeniem przyczyn, które mogły do nich doprowadzić. Głównym działaniem terapii manualnej jest wykrywanie i usuwanie deficytów ruchowych (barier czynnościowych) zarówno w odniesieniu do ruchomości stawów kręgosłupa, krążka międzykręgowego, stawów obwodowych, jak i ruchomości tkanek miękkich związanych z narządem ruchu: skóry, tkanki podskórnej, powięzi, więzadeł, torebek stawowych, ścięgien, a przede wszystkim mięśni. Leczenie i ustępowanie dolegliwości bólowych jest niejako konsekwencją przywracania prawidłowych funkcji narządu ruchu. We Vratislvia Medica nasz doświadczony zespół fizjoterapeutów wykorzystuje w codziennej pracy z pacjentem metody i techniki wg różnych koncepcji, przyczyniają się do poprawy stanu funkcjonalnego narządu ruchu, ale także regresji objawów. Do najbardziej znanych metod terapii manualnej należą: koncepcja Ackermanna, Hartmana, Mulligana, Kaltenborna-Evjentha czy Levitt’a oraz manipulacja powięziowa FDM (Fascial Distortion Model wg Typaldosa).
W jakich schorzeniach wykorzystuje się terapię manulaną?
- bóle kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego promieniujące do kończyn dolnych, górnych
- bóle pochodzenia dyskowego
- lumbago,
- „rwa kulszowa”
- „rwa ramienna”
- bóle stawów biodrowych, kolanowych, stóp
- bóle barków, łokci, nadgarstków
- bóle głowy
- bóle klatki piersiowej: przeszywające, opasujące
- wady postawy, w tym skoliozy
- zespół bolesnego barku
- stany pourazowe kręgosłupa i stawów obwodowych
- mioartropatie stawów skroniowo-żuchwowych (w tym z zaryglowaniem krążka śródstawowego) – leczenie we współpracy ze stomatologiem z zastosowaniem szyn relaksacyjnych i repozycyjnych, indywidualnie dobranych do każdego pacjenta
Jakie są przeciwskazania do stosowania metody?
- zaawansowana osteoporoza
- problemy z krzepliwością krwi
- silny ból uniemożliwiający przeprowadzenia badania
- nowotwory, zwłaszcza kości lub z przerzutami do kości
- poważne zaburzenia narządów wewnętrznych
- ciąża
- złamania, zwichnięcia
- kręgozmyk prawdziwy w okolicy zabiegowej
- niewydolność kręgowo-podstawna przy pracy na odcinku szyjnym kręgosłupa