Elektrolecznictwo to jeden z działów fizykoterapii, w którym do celów leczniczych stosuje się bodźce elektryczne.
Elektroterapia wykorzystuje działanie biologiczne prądu elektrycznego, który może: pobudzać nerwy i mięśnie, uśmierzać ból, zwiększać ukrwienie tkanek, zmniejszać napięcie mięśni, łagodzić stany zapalne, zwiększać przepływ limfy, przyśpieszać wchłanianie obrzęków, wpływać na trofikę tkanek, intensyfikować procesy przemiany materii, przyśpieszać regenerację tkanek.
Prąd galwaniczny (stały)
Działa stymulująco na zakończenia nerwów czuciowych, ruchowych, układ autonomiczny oraz bezpośrednio na włókna mięśniowe. Przykładając jedną z elektrod (anodę) w bolące miejsce można wywierać działanie przeciwbólowe. Właściwości te wykorzystuje się w leczeniu porażeń wiotkich, w celu poprawy ukrwienia, w stanach bólowych, w zanikach mięśni, w gośćcu i tym podobnych. Istnieją jednak przeciwwskazania do stosowania tej metody.
Jonoforeza
Jest to metoda wprowadzania do tkanek leku za pomocą prądu stałego (galwanicznego) z wykorzystaniem efektu elektroforezy. Polega na umieszczeniu chorych tkanek pomiędzy elektrodami przyłożonymi bezpośrednio do skóry i nałożeniu na nią leku.
Prądy interferencyjne (prądy Nemeca)
Są to prądy przemienne, średniej częstotliwości, dostarczane z aparatu o dwóch obwodach różniących się częstotliwością prądu. Po odpowiednim ułożeniu dwóch par elektrod na skórze dochodzi do interferencji prądu wewnątrz tkanek. Efekt zależny jest od częstotliwości prądu. Prądy Nemeca służą do elektrogimnastyki mięśni, mają działanie przeciwbólowe, usprawniające krążenie obwodowe, zmniejszające napięcie współczulnego układu nerwowego.
Prądy TENS
Jest to prąd impulsowy stosowany w leczeniu ostrych i przewlekłych stanów i zespołów bólowych. Może być również wskazany przed potencjalnie bolesnym leczeniem, takim jak streching przykurczonych tkanek lub ran chirurgicznych.
Prąd Galwaniczny Jest to stymulacja nerwów i mięśni prądem galwanicznym. Polega na przyłożeniu elektrody w określone miejsce. Prąd stały poprawia zdolność reakcji i funkcje nerwów ruchowych.
Elektrostymulacja
Ta metoda oddziaływania na układ nerwowo-mięśniowy prądem stałym impulsowym pobudza do skurczu mięśnie zdrowe lub nieznacznie uszkodzone.
Prądy diadynamiczne (DD)
Są to prądy pobudzające o impulsach sinusoidalnych i różnych jakościach. Najczęściej stosuje się je w terapiach przeciwbólowych oraz do stymulacji mięśni osłabionych lub porażonych w lekkim stopniu. Mają także działanie przekrwienie
Stymulacja rosyjska Kotza
Prądy te, stosowane do elektrostymulacji osłabionych mięśni, powodują wzrost siły i przyrost masy mięśniowej. Są stosowane w leczeniu skolioz, płaskostopia oraz jako trening rozgrzewający głęboko położonych mięśni. Poprawiają metabolizm i obniżają napięcie mięśniowe.
Prądy Traberta
Są to prądy impulsowe, które wprowadzają mięsień w drżenie, dzięki czemu ulega on rozluźnieniu, a zarazem działają przeciwbólowo.
Są wykorzystywane w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, zespołach bólowych kręgosłupa, stanach zwiększonego napięcia mięśniowego.
SPRAWDŹ CENNIK |