AKUPUNKTURA. CO TO JEST ?

 

Określenie to wywodzi się z języka łacińskiego od słów: acus - „igła” oraz puncture -„nakłuwanie”, czyli jest to metoda nakłuwania ciała specjalnymi igłami w określonych punktach.

Akupunktura to jeden z działów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

 

Akupunktura w tłumaczeniu tradycyjnym

 

Akupunktura ma tradycję sięgającą kilku tysięcy lat. Od wieków próbowano wytłumaczyć sposób jej działania co doprowadziło do powstania teorii kanałów energetycznych oraz krążącej w tych kanałach energii życiowej Qi. Według tych wyjaśnień sieć kanałów (meridianów) łączy narządy i tkanki wewnętrzne z powierzchnią ciała i znajdującymi się na niej punktami akupunkturowymi. Energia życiowa powinna w tych kanałach krążyć bez przeszkód. Dzieje się to wtedy gdy organizm zachowuje harmonię z naturą.

Uważa się, że choroby spowodowane są zaburzeniami przepływu tej energii w kanałach, jej zablokowaniem, niedoborem lub odwróceniem kierunku przepływu. Przyczyną tych zaburzeń mogą być tzw. czynniki patogenne zewnętrzne lub wewnętrzne. Zablokowanie energii życiowej może powodować dolegliwości bólowe ,wykrywane przy badaniu palpacyjnym.

Akupunktura poprzez nakłuwanie specyficznych punktów na ciele człowieka przywraca prawidłowy przepływ energii i mobilizuje organizm do wyeliminowania czynników patogennych. Przywraca stan równowagi [1].

 

Akupunktura jak ją wytłumaczyć współcześnie ?

 

Dla medyka trudne do zrozumienia były pojęcia ukute przed wiekami takie jak „kanały”, „meridiany”, „krążąca energia życiowa”. Nie mogłam do końca wyobrazić sobie tej sieci kanałów. Na pomoc przyszła mi nauka.

Energia życiowa to nic innego jak procesy fizjologiczne zachodzące w naszym organizmie.

Kanały to powięź.

 

Już staram się to wytłumaczyć.

 

Długo trwało zanim naukowcy ustalili co to jest powieź mimo, iż była obserwowana przez ludzi od dawna np. powieź głęboką myśliwi i rzeźnicy określają mianem tzw. „srebrnej skóry”. Można użyć porównania powięzi do obcisłego kombinezonu pokrywającego całe ciało z rozwarstwiającą się warstwa wewnętrzną, tworzącą oddzielne kieszonki dla każdego z mięśni. Służy ona aby wszystko było połączone a jednocześnie podzielone. Istnieje też powieź powierzchowna, która oddziela skórę od mięśni jest i zaangażowana w termoregulację, krążenie, przepływ limfatyczny i oczywiście jest połączona z powięzią głęboką. Mamy również powięź oponową i trzewną.

 

Powięź jest koloidem. Koloid, jest substancją, w której cząstki materiału stałego zawieszone są w cieczy. Jest wiec włóknem i cieczą (płyn śródmiąższowy). Tworzy rusztowanie, na którym zbudowane jest wszystko inne co znajduje się w ciele. Płyn śródmiąższowy jest odpowiedzialny za transport substancji odżywczych do komórek, przebudowuje tkanki, bierze udział w stanie zapalnym, obrzęku limfatycznym. Nieprawidłowy przepływ daje organizmowi znak sygnalizujący chorobę. To nasz wewnętrzny wszechświat [2].

 

Nakłuwając igłą akupunkturową punkt akupunkturowy dotyka się powięzi wprowadzając ją w rezonowanie, usprawnia się przez to przepływ płynu śródmiąższowego. Przepływ ten jest gwarantem utrzymania zdrowej tkanki.

 

 

[1] „Renesans akupunktury” prof. Dr nauk medycznych Zbigniew Garnuszewski

[2] „Powięź bez tajemnic” David Lesondak