Kolano “skoczka” to choroba, która najczęściej dotyczy sportowców i u których powstaje na skutek wielu mikrourazów przeciążeniowych. Bardzo popularne jest towarzyszące uczucie braku stabilności i „uciekania” stawu kolanowego. Leczenie z zastosowaniem aparatu Rosetta ESWT polega na aplikacji głowicy na posmarowane wcześniej żelem miejsce bólu. Liczbę uderzeń i parametry terapeuta dobiera w zależności od schorzenia i wrażliwości bólowej pacjenta.

kolano skoczkaZabiegi rozpoczynają się od ciśnienia 2,5-3 barów i częstotliwości 2500 uderzeń. Wraz z kolejnymi zabiegami liczbę uderzeń można zwiększyć do 3000 uderzeń. Terapia zaplanowana jest na 5-6 zabiegów w ciągu tygodnia (jeżeli pacjent nadal odczuwa dolegliwości bólowe można zwiększyć serie do 2 kolejnych zabiegów). Aplikację można także rozszerzyć na całą powierzchnię mięśnia czworogłowego, zwiększając przy tym liczbę uderzeń o 400-600. W przypadku dużej wrażliwości na ból przed zabiegiem można wykonać miejscową krioterapię.

 

Jakie objawy wskazują na „kolano skoczka”?

Najczęstsze kontuzje na jakie są narażone osoby aktywne fizycznie to: urazy palców, barku, stawu skokowego i kolan. Mogą to być drobne urazy, ale i też poważne jak np. uszkodzenie więzadła rzepki tzw. „kolano skoczka”. Objawy tej kontuzji to:

Dolegliwość ta, dotyka zwykle takich sportowców, jak siatkarze, koszykarze, skoczkowie w wzwyż, łyżwiarze figurowi i piłkarze.

Leczenie falą uderzeniową na schorzenia kolana

Fala uderzeniowa świetnie radzi sobie z uciążliwym bólem i likwiduje stan zapalny. Jest to fala przenosząca energię w bolące miejsce. Charakteryzuje się wysokim, skokowym ciśnieniem powstającym w bardzo krótkim czasie. Wytwarzana w aparacie fala uderzeniowa za pomocą specjalnej głowicy przenika na głębokość kilkunastu centymetrów w obszar bólowy. To stymuluje i przyspiesza proces gojenia. Terapia falą uderzeniową jest metodą bezinwazyjną, bezbolesną, dlatego znieczulenie nie jest konieczne. Co bardzo ważne nie ma efektów ubocznych, dlatego może być stosowana u osób w różnym wieku.

Należy do bezpiecznych metod leczenia i wyjątkowo skutecznych. Działa przeciwbólowo, zwiększa ukrwienie w miejscu stosowania, polepsza metabolizm komórkowy i mikrocyrkulację, zmniejsza napięcie mięśniowe oraz zwiększa produkcje kolagenu. Terapia falą uderzeniową rozbija złogi wapnia, które skumulowane w tkankach miękkich są zasadniczą przyczyną dolegliwości układu mięśniowoszkieletowego. Może uratować nas przed operacją.

Przebieg terapii

Terapia falą uderzeniową zapewnia szybkie efekty leczenia. Zabiegi wykonuje się w odstępach 57-dniowych w serii do 5 zabiegów. Wyraźna ulga w bólu i poprawa sprawności fizycznej jest odczuwalna już po 12 zabiegach. Najlepszy efekt uzyskuje się najwcześniej 3 tygodnie po zakończeniu serii. Jak twierdzą specjaliści z Ortodentika skuteczność terapii zależy od wielu czynników:

Przeciwwskazaniami do stosowania fali uderzeniowej są :