Fala uderzeniowa - leczenie ostrogi piętowej

Fala uderzeniowa to jedna z nowoczesnych metod fizykoterapii. Zakres zastosowania fali uderzeniowej obejmuje leczenie schorzeń dotyczących głównie ścięgien, więzadeł oraz ich przyczepów do kości. Skutecznie leczone są ostrogi piętowe (zapalenie rozcięgna podeszwowego), łokieć tenisisty czy kolano skoczka. Fala uderzeniowa niweluje długotrwały ból, którego nie udało się złagodzić innymi metodami rehabilitacji. Świadomość wysokiej skuteczności fali uderzeniowej wciąż rośnie – zabiegi falą uderzeniową są coraz częściej zalecane przez ortopedów oraz  doświadczonych podologów. Ostroga piętowa jest schorzeniem, które bardzo dobrze poddaje się terapii falą uderzeniową.

Ostrogi piętowe - objawy

Typowym objawem ostrogi piętowej jest ból pięty, najsilniejszy z rana przy stawianiu pierwszych kroków po wstaniu z łóżka. Ból pięty może znacznie utrudniać chodzenie – jego nasilenie nieraz uniemożliwia pełne obciążenie stopy. Objawy zwykle narastają powoli, a zaniedbanie problemu prowadzi do nasilenia dolegliwości w stopniu, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Bardzo ważne jest więc wczesne wykrycie problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Ostrogi piętowe - przyczyny

Objawy bólowe towarzyszące ostrodze piętowej wynikają tak naprawdę z zapalenia rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno podeszwowe to łącznotkankowe pasmo przyczepiające się na guzie kości piętowej i ciągnące się aż do palców stóp. Rozcięgno ma za zadanie wspierać łuk podłużny stopy. Przeciążenie spowodowane długotrwałym chodzeniem, pozycją stojącą, wadami stóp czy noszeniem nieodpowiednich butów, może prowadzić do przeciążenia rozcięgna i pojawienia się dolegliwości bólowych.

Fala uderzeniowa w leczeniu ostrogi piętowej

Przeciążenia i mikrourazy rozcięgna prowadzą do jego zwyrodnienia i nieprawidłowego zbliznowacenia. Zaniedbane ostrogi piętowe są często trudne do wyleczenia klasycznymi metodami. Proces leczenia może trwać nawet miesiącami. Zabiegi falą uderzeniową są ratunkiem dla osób, u których wykonywanie ćwiczeń czy noszenie wkładek ortopedycznych nie przyniosło zadowalającego rezultatu lub gdy chcemy osiągnąć szybki efekt w krótszym czasie.

Zalecenia

w przypadku początkowej fazy zapalenia rozcięgna podeszwowego zaleca się 3-5 spotkań w odstępch co 7 dni

w przypadku zaawansowanej fazy zapalenia rozcięgna podeszwowego zaleca się 5-7 spotkań w odstępch co 5-7 dni

Odczucia w trakcie i po zabiegu

Fala uderzeniowa jest skuteczna ale dla niektórych osób bolesna. W trakcie zabiegów fizjoterapeuta będzie starał się obejmować punkt bolesny i okolicę. Po zabiegu następuje uczucie ulgi i poprawy.

Fala uderzeniowa na ostrogę piętową:

Oddziałuje na:

- Dolegliwości bólowe w okolicy kości piętowej pojawiające się podczas obciążania chorej stopy.

- Zmniejsza stan zapalny okostnej kości piętowej zahamowując dalszy rozrost ostrogi.

- Zapalenie powięzi podeszwowej.

Wpływ fali elektromagnetycznej na ostrogę piętową:

- Rozbicie patologiczne powstałych zwapnień struktury ostrogi piętowej,

- Niwelowanie dolegliwości bólowej,

- Zmniejszenie stanu zapalnego powięzi podeszwowej.